Fuszerka – wnioski – Nr 27
Przeprowadzany obecnie remont nie spełnia wymagań związanych z prawidłowo odprowadzaniem wód opadowych, skroplin i przecieków poza obręb dachu,
Cel jaki został postawiony przez Zarząd:
Remonty i docieplenie dachów powstrzymają postępującą degradację elewacji oraz lokali mieszkalnych (również na niższych kondygnacjach) powodowaną przez wciekanie wody deszczowej pod elewację. (Pismo Zarządu z dnia 30.06.14)
nie jest realizowany, ponieważ:
- nieprawidłowo została ułożona membranę Ventia Gold (nie wprowadzono ją pod obróbkę blacharską pod rynną, tylko została obcięta nad rynną, co jest niezgodne ze sztuką dekarską),
- zarówno obróbka blacharska jak i rynny nie były przedmiotem wykonywanych prac*,
- nieprawidłowości jakie powstały podczas ocieplania budynków w postaci:
- zlikwidowania okapów dachu,
- zlikwidowania osłony elewacji z blachy falistej,
- nieprawidłowego ułożenia rynien w bezpośrednim kontakcie z elewacją budynki,
nie są eliminowane,
- docieplenie jest fragmentaryczne, ponieważ wymieniana ewentualnie dokładana wełna jest w zakresie tylko do 20%; normy z lat 90. XX w. przewidywały docieplenie stropów dachowych wełną mineralną o grubości 15 cm, obecnie minimum to 20 – 25 cm (30 cm w przypadku domu energooszczędnego); ze względu na konstrukcję dachu (szerokość krokwi) zwiększenie grubości ocieplenia jest w praktyce niemożliwa.
Dalsze kontynuowanie prac związanych z remontem dachu w tym zakresie i przy tej jakości jest zwykłym marnotrawstwem naszych pieniędzy.
Biorąc pod uwagę okoliczności związane z zaciągnięciem kredytu, ustaleniem zakresy prac remontowych i wyborem wykonawcy – mówiąc kolokwialnie czynności te zostały przeprowadzone „po cichu” – należy stwierdzić, że są sprzeczne z powszechnie obowiązującymi procedurami i stoją w kolizji z dobrym obyczajem. Pierwsza pisemna informacja dotycząca przeprowadzanych remontów nastąpiła post factum (prace remontowe już zostały zakończone w budynku przy ulicy Wolińskie 15 i 17) pochodziła dopiero z 30 czerwca 2014 r. i była pokłosiem złożonego pisma przez mieszkańców z dnia 24 czerwca 2014 r. dot. wycofania nowej zaliczki na fundusz remontowy.
Za zaistniałą sytuację pełną odpowiedzialność ponosi zarówno Zarząd jak i Rada Nadzorcza.**
* Zakres prac wykonanych na budynku przy ul. Wolińskiej 15 i 17 był prawdopodobnie znacząco inny niż na budynku przy ul. Wyspowej 11 do 19 – wszystko wskazuje, że została zamontowana nowa obróbka blacharska; będzie to przedmiotem osobnego wpisu.
** Zgodnie z informacją pozyskaną od dekarzy, każdy wykonywany zakres prac dokumentowany jest przy pomocy zdjęć, które następnie są wysyłane do Zarządu i Inspektora budowy.
Autor: Czarek Meszyński
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.