Get Adobe Flash player

Zawłaszczenie – Nr 5 (258)

Jedną z przyczyn patologii występującej w polskich spółdzielniach mieszkaniowych jest zawłaszczenie mienia przez wąską grupę zwaną często koterią, kliką lub sitwą.

Będąc spółdzielcą od ponad 20 lat i członkiem rady nadzorczej (4 kadencje) mogłem negatywne zjawisko zawłaszczenia prywatnego mienia obserwować od środka. Z punktu widzenia etyki i moralności jest to przerażajace, gdyż osoby, które ze względu na swój wiek i doświadczenie życiowe powinny zachowywać się nobliwie, a zachowują się jak ludzie z pospolitego bazaru, gdzie dominuje cwaniactwo, kombinatorstwo, manipulatorstwo, chytrość i geszefciarstwo.

Na ten temat mógłbym całą epopeję napisać, ale ograniczę się tylko do dwóch przykładów z ostatnich 3 lat. Po opublikowaniu w czerwcu 2014 r. mojej Analizy Ekonomiczno – Prawnej dot. Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Zacisze” powstał w organach spółdzielni ogromny rwetes, w wyniku którego 3 członków z 5 osobowej  Rady Nadzorczej zrezygnowało z pełnienia funkcji. Przerażony Zarząd postanowił zwołać Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie na 1 października 2014 r. Aby sprawy nie wymknęły się spod kontroli przed Walnym, całkowicie nielegalnie – wbrew ustawie i obowiązującemu regulaminowi – zwołane zostało posiedzenie zdekompletowanej, dwuosobowej Rady Nadzorczej, w której uczestniczyły: Julita Złotek i Magdalena Markiewicz. W tym posiedzeniu RN wzięli udział również członkowie Zarządu. Ponieważ poprzednia przewodnicząca Dorota Kozielska w trybie nagłym zrezygnowała nie tylko z bycia przewodniczącą, ale również z członkostwa z RN Julita Złotek – tylko jednym głosem – wybrała na przewodniczącą Magdalenę Markiewicz, osobę z niewielkim doświadczeniem spółdzielczym i bez praktycznego doświadczenia w pracy organów spółdzielni.

         

              Julita Złotek                           Magdalena Markiewicz

W tym miejscu należy postawić pytanie: czy spółdzielnia mieszkaniowa jest demokratyczną organizacją, czy też prywatnym folwarkiem?

Julita Złotek zachowała się tak jak „dziedziczka”, której wszystko wolno, a prawo ma w głębokim poważaniu i wolno jej wybrać swoją „prywatną” przewodniczącą.

Było to działanie nie tylko niezgodne z regułami demokracji, ale przede wszystkim z ustawami spółdzielczymi.

W czerwcu 2016 r. sytuacja się powtórzyła. Tym razem dwie Panie z Rady Nadzorczej Markiewicz/Różycka postanowiły wybrać sobie Prezesa. W związku z tym, że Rada była zdekompletowana, ponieważ dwóch członków zostało oddelegowanych do Zarządu, jakiekolwiek uchwały musiały być podejmowane w gronie 3 osób – ustawowy wymógł; kworum dla Rady Nadzorczej to minimum 3 osoby. Panie z Rady próbowały ten przepis obejść powołując się na „fałszywkę” napisaną przez radcę prawnego Michała Sybilskiego, która miała udawać opinię prawną. Cała ta heca została przeze mnie ujawniona. Ponieważ Walne Zgromadzenie (9/6/2016) było spektakularną porażką zarówno Zarządu jak i Rady Nadzorczej, pełniący obowiązki Prezesa Jacek Liebert obawiając się, że nowa Rada Nadzorcza może go ponownie nie wybrać na Prezesa poprosił o wsparcie Julitę Złotek. I tu doszło do prawdziwej cyrkowej wolty. Julita Złotek w dniu 17/6/2016 zrezygnowała z członka Zarządu by na chwilę pojawić się w Radzie Nadzorczej – 3 osobowa Rada miała zdolność do podejmowania uchwał i mogła powołać J. Lieberta na Prezesa – by następnie 25/6/2016 r. ponownie zostać oddelegowana do pracy w Zarządzie. Mamy tu ewidentne złamanie prawa w postaci art. 56 § 1 u.p.s., a mianowicie: Nie można być jednocześnie członkiem Rady i Zarządu tej samej Spółdzielni. Julita Złotek ustami Magdaleny Markiewicz oświadczyła spółdzielcom podczas Walnego Zgromadzenia 23/6/2016, że zrezygnowała z pracy w Zarządzie. „Bidulka” tylko nie powiedziała, że zrezygnowała taktycznie, na 6 dni, by ponownie być wybraną do Rady. Wydawało jej się, że jest „cwaną gapą”. Niestety bywa tak często, że kto cwaniaczy ten wpada sam we własne sidła. I tym razem było tak samo. Nikt niezauważył, że kadencja Rady Nadzorczej skończyła się 12/6/2016 i przez 11 dni SM „Osiedle Zacisze” nie posiadała organu w postaci Rady Nadzorczej. Członkowie Rady i Zarządu, którzy brali udział w tym procederze zamienili naszą Spółdzielnię w arenę cyrkową. Konsekwencję są już ogromne.

„Lewy” Prezes Jacek Liebert 

„Lewy” Prezes Jacek Liebert (rzekomy pełnomocnik) podejmował wiele decyzji dotyczących wydatkowania pieniędzy spółdzielców. To wszystko świadczy o upadku moralnym członków organów. Do tej pory wydawało im się, że są bezkarni. A tym czasem na ławie oskarżonych zasiadło 5 byłych i aktualnych członków Zarządu i usłyszeli prokuratorskie zarzuty. Najbliższa rozprawa odbędzie się 1 lutego 2017 r. o godz. 14.00 przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Pragi Północ (Terespolska 15 A), III Wydział Karny o godz. 14, sala 206 – sygnatura akt III K 589/15.

Osobiście jestem bardzo zaskoczony takim nieetycznym postępowaniem członków Rady i Zarządu. Do laski marszałkowskiej wpłynęła właśnie nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, która zakłada:

Kto będąc członkiem zarządu lub rady nadzorczej (…) swoim działaniem doprowadzi do szkody, którą poniosła spółdzielnia, jej członkowie (…), ponosi odpowiedzialność osobistym majątkiem. Roszczenie o naprawienie szkody przysługuje każdemu członkowi spółdzielni.  

Czy zabrakło wyobraźni, czy też jest to przejaw zwykłej głupoty? W każdym razie konsekwencje mogą być ogromne. Nieodpowiedzialni członkowie Rady Nadzorczej i Zarządu będą ponosić odpowiedzialność własnym prywatnym majątkiem.

Autor: Czarek Meszyński

Członek Spółdzielni

Postscriptum

W dniu 23/6/2016 r. spółdzielcy na Walnym Zgromadzeniu wybrali nową, pięcio osobową Radę Nadzorczą. Dwa dni po Walnym Rada się zdekompletowała. Obecnie pracuje w składzie trzy osobowym. W normalnych warunkach zdekompletowana Rada zwołałaby Walne w celu uzupełnienia składu. Gdy następuje zawłaszczenie mienia spółdzielców to jednostki chcą decydować o własności prywatnej.

Lubię to!(18)Nie lubię tego!(2)

2 Odpowiedzi na Zawłaszczenie – Nr 5 (258)

 • O lepszy przyjazny świat dla właścicieli spółdzielni mieszkaniowych.

  O projekcie - http://temidacontrasm.info/spoleczny-projekt-ustawy/

  W dn. 19.02.17 r. ( niedziela ) g. 11.00 na Konferencji w sejmie w Sali Kolumnowej
  każdy będzie miał okazję, wnieść swoje uwagi do Projektu Obywatelskiego.

  cz. 1
  https://vod.tvp.pl/28435535/21012017-cz-1
  cz. 2
  https://vod.tvp.pl/28435564/21012017-cz-2

  Po programie - http://temidacontrasm.info/perly-i-kule/comment-page-1/#comment-8088

  PROJEKT OBYWATELSKI - NAJLEPSZY!
  "SOLĄ W OKU PREZESÓW"! ZNIKNĘŁY KOMENTARZE I PROJEKT Z FACEBOOKA!
  U Pana Posła Jarosława Sachajko - też. SZOK!
  Warto działać. Najlepiej wspólnie. I niekoniecznie lokalnie.
  Tylko razem pokonamy patologię trwającą od okrągłego stołu, kiedy "baronowie komunistyczni"
  zawładnęli spółdzielnie mieszkaniowe zwłaszcza molochy.
  Upominamy się o kontrolę nad towarem za który zapłaciliśmy, przywracamy podmiotowość właściciela.
  Należy, określić majątek spółdzielni mieszkaniowych, uregulować grunty pod budynkami, urealnić kary za szkodliwe
  działania na szkodę spółdzielni i właścicieli ......
  Grupa spółdzielców z całej Polski opracowała projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz prawa spółdzielczego, natomiast
  Poseł Jarosław Sachajko Kukuz'15 dn. 20 stycznia 2017 r. wniósł projekt do laski marszałkowskiej.
  TA NOWELIZACJA ZWRACA SPÓŁDZIELNIE MIESZKANIOWE CZŁONKOM TYCH SPÓŁDZIELNI.
  Jeśli uda się ją uchwalić, to obecna dominacja zarządów nad spółdzielczym majątkiem i samymi spółdzielcami nareszcie się skończy.
  Znikną fikcyjni, sztuczni członkowie SM - "żołnierze prezesów".
  To nietypowa sytuacja, że spółdzielcy, społecznicy ( sami sobie ) napisali projekt nowelizacji, a posłowie Kukiz'15, podpisali ten projekt oszczędzając
  w ten sposób obywatelom trudu zbierania 100 000 podpisów wymaganych do złożenia projektu obywatelskiego.
  DZIĘKUJEMY, PANIE POŚLE!
  http://orka.sejm.gov.pl/…/8-020-46…/$file/8-020-468-2017.pdf

  Prosimy o uwagi: mozejko.iwona@gmail.com - 507033701

  http://temidacontrasm.info/ponad-podzialami/
  http://kuprawdzie.pl/spoldzielczosc-mieszkaniowa/

  https://www.express.olsztyn.pl/artykuly/iwona-mozejko-z-kazdej-poselskiej-pensji-przeznacze-5-tysiecy-zlotych-na-fundacje-stop

  Lubię to!(5)Nie lubię tego!(0)
 • Pingback: Kadencja RN – Nr 14 (267) | Osiedle Zacisze – moja mała ojczyzna

Dodaj komentarz