Get Adobe Flash player

BSM „ZGODA” – dobra spółdzielnia (1) – Nr 7

Bialska Spółdzielnia Mieszkaniowa „ZGODA” w Białej Podlaskiej powstała w kwietniu 1958 roku. Pierwszą własna inwestycją Spółdzielni był budynek mieszkalny oddany w styczniu 1962 roku. W latach 70. wybudowano domy spółdzielcze w Terspolu i w Janowie Podlaskim.

W czerwcu 1975 roku, po utworzeniu województwa bialskopodlaskiego BSM „ZGODA” stała sie jedynym inwestorem budownictwa mieszkaniowego w mieście i zmuszona była do zabezpieczania potrzeb mieszkaniowych nie tylko jej członkom, lecz również osobom spoza Spółdzielni. Mieszkania spółdzielcze były rozdzielane nie przez samorząd spółdzielczy wg ustalonej kolejności, lecz przez organa administarcji państawowej, zakłady pracy i różne instytucje. Przystąpiono do sprzedaży mieszkań spółdzielczych (poza ustaloną kolejnoscią), za dewizy za pośrednictwem Biura Handlu Zagranicznego „Locum”. 

Pojawiły się również negatywne trendy: wykonawstwo realizowanych obiektów zaczęła cechować tzw. „szturmowszczyzna”, bowiem liczyła się ilość, a nie jakość oddawanych do użytku mieszkań.

BSM „ZGODA” stała się poważnym czynnikiem miastotwórczym, która przyniosła do Białej Podlaskiej cywilizację; budowa nowych osiedli wymuszała budowę infrastruktury komunalnej – sieci wodociągowej, oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacyjnej, cieplnej i gazowej.

 

6

Priorytetem stało się uporządkowanie gospodarki terenami. Nastąpił podział i wyodrębnienie nieruchomości gruntowych w całej Spółdzielni, a głównym zadaniem stał się wykup gruntów będących dotychczas w użytkowaniu wieczystymDzięki przychylności władz miasta Białej Podlaskiej i Terespola oraz Gmin w Piszczacu i Janowie Podlaskim grunty zabudowane budynkami mieszkalnymi i garażami w 2006 r. zostały wykupione przez Spółdzielnię z prawa wieczystego użytkowania w prawo własności za 1% ich wartości rynkowej. 

Wyodrębnienie ekonomiczne nieruchomości powoduje, że wiodącym staje się odpowiednie zarządzanie budynkami. Sprzyja to nie tylko utrzymaniu wysokiej ich wartości użytkowej, ale także poprzez poprawę cech jakościowych zwiększa ich wartość.

Dziś Spółdzielnia jako jedna z niewielu ciągle inwestuje – powstają nowe osiedla.

7b

6b

W czasach gdy wiele spółdzielni zrezygnowało z prowadzenia działalności społeczno – kulturalnej BSM „ZGODA” może poszczycić się nieprzerwaną statutową działalnością tego typu. Różnorodność jej form i oferta kierowana do mieszkańców w każdym wieku powoduje, że działalność ta prężnie prowadzona w trzech klubach stanowiących bazę kulturalno- oświatową jest bardzo życzliwie postrzegana. Na trwałe wpisała się w historię Spółdzielni. Tu działają sekcje i zespoły zainteresowań. Organizowane są cykliczne wystawy i koncerty zespołów i solistów. Wizytówką jest zespól wokalny „Chwilka” – laureat ogólnopolskich festiwali. Również seniorzy stanowią aktywną grupę uczestniczącą w różnych zajęciach. Spółdzielnia nie zapomina o osobach niepełnosprawnych. Co roku w klubie „Piast” finał ma ceniony i cieszący się dużym uznaniem konkurs literacki im. J.I.Kraszewskiego.

Organizowany jest konkurs: na najładniejszy balkon, loggie, ogródek przydomowy.

2062

 

Cytaty pochodzą: http://www.bsmzgoda.pl/default/loadPart/historia_spoldzielni

Zdjęcia pochodzą: http://www.bsmzgoda.pl/web/gallery/show

Lubię to!(6)Nie lubię tego!(0)

2 Odpowiedzi na BSM „ZGODA” – dobra spółdzielnia (1) – Nr 7

 • Czarek Meszyński mówi:

  W mojej ocenie BSM "ZGODA" jest bardzo dobrze zarządzana.
  Zostały przekształcone działki z prawa wieczystego użytkowania w prawo własności, co pozwoliło na wyodrębnienie ekonomiczne nieruchomości.
  Prawidłowo została przeprowadzona termomodernizacja.
  Systematycznie prowadzone są remonty.
  Spółdzielnia pamięta o integracji mieszkańców i prowadzi działalność społeczno kulturalną.

  Lubię to!(1)Nie lubię tego!(0)
 • Czarek Meszyński mówi:

  BSM "ZGODA" nagradza za urządzenie pięknego balkonu czy przydomowego ogródka.
  W naszej Spółdzielni natomiast straszy się odbieraniem przydomowych ogródków bądź nałożeniem dodatkowych opłat.
  Gdzie tu sens, gdzie logika???

  Lubię to!(1)Nie lubię tego!(0)

Dodaj komentarz