Get Adobe Flash player

Smutna konstatacja – Nr 14 (328)

Po obejrzeniu ostatniego programu STUDIO POLSKA nasunęła mi się bardzo smutna refleksja, albowiem Polacy zamiast korzystać z owoców pracy całego swojego życia, jeździć na wakacje, zwiedzać, chodzić do opery, teatru i kina oraz spędzać niespiesznie czas w ulubionych kawiarniach wysiadują długie godziny na korytarzach sądowych.

 

 

Maria Pawelec toczy 18-letnie batalie sądowe w sprawie kredytu, który nie został zaciągnięty na wybudowanie jej budynku, spółdzielcy ze ŚSM, śpią na posadzkach by bronić swojej własności, czy też muszą szukać ratunku przed syndykiem, który podnosi im „czynsz” o ponad 100%.

Barbara Bogucka i Hanna Nowakowska od lat walczą by ich własność była na uregulowanym gruncie, a ich zarząd „dochowuje wszelkiej staranności” by do tego nie dopuścić wymyślając nawet nieistniejące roszczenia z dekretu Bieruta.

Janusz Okurowski od 10 lat tuła się po sądach; został napadnięty i pobity ponieważ broni praw spółdzielców.

Marcin Świderski słusznie zwrócił uwagę, że przyczyną patologi w spółdzielniach mieszkaniowych jest m.in. niekompetentne rady nadzorcze i spółdzielnie molochy, które są niesterowalne oraz niemożliwe do kontroli i nadzoru.

Dlaczego jest tyle zła w spółdzielniach mieszkaniowych? Dlaczego wydarzyło się tyle krzywd ludzkich? Przyczyn jest wiele, większość z nich jest już dobrze zdefiniowana.

Oprócz bezpośrednich czynników mających wpływ na rozwój patologi, chciałbym zwrócić na ogólną przyczynę takiego stanu rzeczy. W tym celu należy cofnąć się do roku 1989, kiedy to w wyniku transformacji wprowadzono zamiast kapitalizmu „z ludzką twarzą”  kapitalizm kompradorski. 

Kapitalizm kompradorski to nic innego jak kapitalizm kolesiów, a to oznacza, że przynależność do sitwy umożliwia nam osiągnięcie prominentnej pozycji. Ci, którzy do klanu nie należą są wyrzucani poza główny nurt tj. na margines życia gospodarczego. Główny nurt zastrzeżony jest dla koterii, w przeciwnym razie przywilej dla sitwy utraciłby sens ekonomiczny.

Polskie spółdzielnie mieszkaniowe są obecnie spółdzielniami kompradorskimi, w których sitwy przejęły w całkowity sposób zarządzanie majątkiem spółdzielczym i kontrolą członków. Członkowie zostali wypchnięci na margines, stąd też ich potoczna nazwa „szeregowi członkowie”. Zniechęceni, sfrustrowani niemożnością przeprowadzenia jakichkolwiek zmian, stąd też ich absencja na walnych zgromadzeniach.  W spółdzielniach mieszkaniowych jak w soczewce odbija się dysfunkcja Państwa Polskiego.

Czy jest nadzieja na zmianę?

Do tej pory prezesi i ich „kolesie” czuli się bezkarnie i dlatego taka bezczelność w wyprowadzaniu spółdzielczych pieniędzy. Proces sądowy dotyczący zorganizowanej grupie przestępczej na czele z Krystyną R i Marcinem M pokaże kondycję Państwa Polskiego.

https://vod.tvp.pl/video/studio-polska,07042018,36434866

Problematyka spółdzielcza od 56 minuty.

Czarek Meszyński

Lubię to!(48)Nie lubię tego!(2)

2 Odpowiedzi na Smutna konstatacja – Nr 14 (328)

 • Czarku, powiedziałam w programie, że ustawa z 7.09.17 r. to kompromitacja ustawodawcy.
  Rozwiń tą myśl.
  Kto wrobił w ten geszeft PAD-a?
  W procederze wzięli udział nieobecna ( ja na jej miejscu bym się rozchorowała )
  P. senator L. Staroń ( b. gwiazda PO, ja, ja, ja załatwiłam ) i chyba poseł PiS P. Buda, obecny w programie?

  TAK JEST JAK "FACHOWCY" POD DYKTANDO ROBIĄ USTAWY DLA SITWY.
  Bez konsultacji ze spółdzielcami, którzy sami sobie napisali ustawę, bo od 89 r. na skorumpowany market na wiejskiej nie mogą liczyć.

  http://forsal.pl/artykuly/1112220,blad-w-ustawie-spoldzielniach-mieszkaniowych-moze-pozbawic-pol-miliona-osob-dachu-nad-glowa.html

  Lubię to!(5)Nie lubię tego!(1)
 • Taki wpis na facebooku:
  P. Min. J. Gowina, kolegę P. senator L. Staroń pytałam, ile skarg w 2007 r.
  od spółdzielców wpłynęło do Min. Sprawiedliwości i jak je rozpatrzono. Cisza, bo skąd min. od wszystkiego ma znać takie sprawy? A zwłaszcza znanej mu sitwy w SMRP ...
  Sprawy spółdzielcze od 56 min. Byłam i zabrałam głos.

  https://vod.tvp.pl/video/studio-polska,07042018,36434866

  Dzieło b. gwiazdy PO, koleżanki P. Min. i PiS-u oraz kompromitacja Prezydenta RP.
  http://forsal.pl/.../1112220,blad-w-ustawie... ... Na pilne, następna już nie na kolanie i nie bez konsultacji z nami - nowela ratująca honor ustawodawcy! A najlepiej wyciągnijcie z "zamrażarki" nasze druki 1268 i 1533. W druku 1533 nasi koledzy rozwiązali problem spaprany przez w/w. ... Mamy jeszcze jedną szansę wyjść z tej kompromitującej sytuacji O TO PROSIŁAM P. MIN. A. DERĘ - NAPISANIE ODRĘBNEJ USTAWY, TYLKO DLA MIESZKANIÓWKI. W ten sposób pozbędziemy się jednego balastu z procedowania ustaw - "banksterów". Na KN NPS w poprzedniej kadencji, naliczyłam ich 8, którzy warowali na komisjach. ... Prawo spółdzielcze, powinno być czytelne, zrozumiałe dla właściciela, a nie pisane dla prawników do interpretacji na zamówienie prezesów.

  Lubię to!(5)Nie lubię tego!(1)

Dodaj komentarz