Get Adobe Flash player

Mieszkanie jak sauna – Nr 41 (231)

Jest wrzesień. Upały mamy już za sobą. Mieszkańcy na ostatnich piętrach będą mogli odetchnąć od wysokich temperatur. Do redakcji przyszedł list wraz ze zdjęciem od spółdzielcy mieszkającego na poddaszu. Średnia letnia temperatura w jego mieszkaniu wyniosła 35 st. C.

temp

Jest to mieszkanie po „termomodernizacji”, na którą został zaciągnięty wysoki kredyt. Miało być dobrze tzn. zimą ciepło, a latem chłodno, a jest na odwrót…

Po dwóch latach od zakończenia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nikt z Zarządu (Florczuk, Starzewski, Górniewski) nie chce się przyznać, kto podjął decyzję o fragmentarycznej wymianie wełny. Dlaczego pozostawiono zdegradowaną, dwudziestoletnią wełnę? Jedno jest pewne, skrzywdzono mieszkańców poddaszy fundując im pseudomodernizację za duże pieniądz. I pomyśleć tylko, że kilka lat wcześniej mieszkanie na tym Osiedlu stanowiło luksus utożsamiany z awansem społecznym, kulturowym, cywilizacyjnym.

Autor: Czarek Meszyński

 

Lubię to!(17)Nie lubię tego!(1)

3 Odpowiedzi na Mieszkanie jak sauna – Nr 41 (231)

 • Czarek Meszyński mówi:

  Moje mieszkanie zlokalizowane jest też na trzecim pietrze - poddasze. Posiadam to mieszkanie od 21 lat. Nigdy jednak nie miałem takiej temperatury, nawet przy upałach powyżej 30 st. C. Jak dobrze pamiętam najwyższa temperatura wyniosła 27 st C.

  Za taką pseudotermomodernizację to ja dziękuję...

  Lubię to!(2)Nie lubię tego!(0)
 • PawelB mówi:

  U mnie na 3 p. zarówno przed termomodernizacją jak i po niej pomimo zasloniecia wszystkich okien roletami zaciemniającymi temperatura regularnie przekraczała i przekracza 30 stopni. Jakaś masakra. Jedyne wyjście to klimatyzacja, ale chyba nie o to tu chodzi.

  Lubię to!(2)Nie lubię tego!(0)
  • Czarek Meszyński mówi:

   Osiedle zostało wybudowane według norm z lat 90. XX w. Szerokość krowi wynosi tylko 14 cm tj. tyle ociepliny w postaci wełny można ułożyć. Kredyt został wzięty na termomodernizację tj ulepszenie - poprawienie właściwości termicznych. Audyt, który był podstawą otrzymania kredytu zakładał docieplenie wełną mineralną o podwyższonej izolacyjności - ISOWER Super-Mata o dodatkowe 14 cm.

   Zarząd nie wywiązał się z tego obowiązku.

   Nie ułożono dodatkowo 14 cm wełny; w sumie byłoby 28 cm.
   Zamiast ISOWER Super-Mata (wełna w rolkach - żółta) użyto wełny szarej w arkuszach przeznaczonej przede wszystkim do ocieplania ścian.

   Trzeba liczyć się z tym, że w z każdym rokiem będzie gorzej, ponieważ wymiana wełny była fragmentaryczna; pozostawiono starą, zdegradowaną 21-letnią wełnę, która z upływem czasu będzie tracić swe właściwości.

   Teraz z Zarządu nikt nie chce się przyznać KTO PODJĄŁ TAKĄ DECYZJĘ.

   Lubię to!(1)Nie lubię tego!(0)

Dodaj komentarz