LOBBYŚCI – NR 19 (272)
Dwaj panowie ze Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP podjęli się trudnego zadania w postaci lobbingu na rzecz małej spółki GRI z Gdańska.
Jerzy Jankowski – prezes ZRSM RP Tomasz Jórdeczka przewodniczący RN ZRSM RP
W piśmie z dnia 24 października 2016 r. skierowanym do wszystkich spółdzielni mieszkaniowych napisali:
„Z analizy wykonanej przez Związek oraz spotkań jakie są organizowane na terenie całego kraju wiemy, że zapotrzebowanie na tanie mieszkanie jest olbrzymie, w związku z tym pragnę spółdzielnie zaprosić do wspólnej realizacji programu mieszkaniowego opartego na spółdzielczym lokatorskim prawie do lokalu, które będziemy wspólnie realizować w skali ogólnokrajowej.
(…) Krótko mówiąc obecnie istnieje konsorcjum firm doradczych i finansowych, które zajmują się realizacją projektów związanych z budową mieszkań od A do Z, w związku z tym każda spółdzielnia ma szansę na realizację tego typu zadania.”
Do pisma została doręczony list intencyjny oraz ankieta.
Jak wynika z wpisu do KRS GRI Polska Sp. z o.o. została założona 24 lutego 2016 r., jest spółką jednoosobową należącą do Wojciecha Umińskiego z kapitałem w wysokości 5000 zł i siedzibą w lokalu mieszkalnym.
Siedziba Generalnego Realizatora Inwestycji – GRI Polska Sp. z o.o. przy ulicy Jana Solikowskiego 1A lok. 13 Gdańsk – lokal mieszkalny.
Według panów Jankowskiego i Jórdeczki „spółeczka”, która działa od roku z bajońskim kapitałem w wysokości pięciu tysięcy złotych i ma siedzibą w „mieszkanku” jest tym gigantycznym konsorcjum mającym na celu realizację narodowego projektu związanego z budową mieszkań od A do Z.
A co na to wszystko pani premier Beata Szydło?
Czy jej program mieszkanie plus będzie miało konkurencję ze strony Jankowskiego i Jórdeczki w postaci mieszkania od A do Z?
Jak powszechnie wiadomo konkurencja jest korzystna dla konsumentów. Można dostrzec tylko jeden słaby punkt w programie mieszkanie od A do Z, a mianowicie Generalny Realizator Inwestycji – GRI Polska Sp. z o.o. może mieć problemy z budową tanich mieszkań, bo jak tu realizować narodowy program budowy mieszkań od A do Z mając tylko pięć tysięcy złotych?
Czarek Meszyński
2 Odpowiedzi na LOBBYŚCI – NR 19 (272)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Wojciech Umiński, biznesmen z Gdańska, przedsięwziął pewne kroki i postanowił dosłownie „uratować świat". W ten sposób narodził się projekt venturion, który ma być odpowiedzią na coraz cięższą sytuację ekonomiczną. Mowa tutaj o produkcie luksusowym, a jednocześnie zupełnie powszechnym i niezbędnym - mianowicie o mieszkaniu. Venturion to hurtownia tańszych mieszkań.
https://www.msfera.pl/uratowac-swiat.html
Pamiętacie słynny już druk 818 posłanki A. Ścigaj dot. nowelizacji ustawy Prawo spółdzielcze?
Art. 240 § 2 Celem związku rewizyjnego jest zapewnienie zrzeszonym w nim spółdzielniom pomocy w ich działalności statutowej (w obecnym brzmieniu).
Projekt przewidywał dodanie § 2a i § 2b.
§ 2a Dla realizacji celu określonego w § 2 związki rewizyjne mogą zakładać lub przystępować do spółdzielczych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą lub innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które działają na rzecz spółdzielni lub ruchu spółdzielczego.
§ 2b Dochody związku rewizyjnych z tytułu uczestnictwa w podmiotach wymienionych w 2a są przeznaczone na działalność statutową.
Czy to był czysty przypadek, że w tym samym czasie prowadzony jest lobbing przez Związek Rewizyjny na rzecz GRI Polska Sp. z o.o., a jednocześnie proponuje się odpowiednią zmianę w ustawie?
A tu tak skomentowałem proponowaną zmianę:
http://osiedlezaciszewaw.pl/?s=bubel+posłanki
http://temidacontrasm.info/bubel-poslanki-scigaj-z-kukiz15/#comments
„Zapis kuriozalny, istotą związku rewizyjnego jest przeprowadzanie lustracji w zrzeszonych spółdzielniach. Lustracja w Polsce spełnia funkcję kontrolną, doradczą i instruktażową. Jeżeli związek rewizyjny wejdzie w układ biznesowy ze spółdzielnią to traci możliwość przeprowadzenia niezależnej lustracji. Jest to zmiana pozbawiona jakiegokolwiek znaczenia normatywnego, nieprzemyślana.”