Get Adobe Flash player

Wyodrębnienie własności lokalu -Nr 57 (151)

Co należy uczynić by uzyskać wyodrębnienie lokalu?

Spółdzielca, który posiada ułomne spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub lokatorskie prawo do lokalu powinien:

 • złożyć pisemny wniosek do SM zawierający żądanie ustanowienia odrębnej własności przedmiotowego lokalu i przeniesienia jego własności.

Następnie SM powinna przed przystąpieniem do aktu notarialnego przedłożyć:

 • prawomocną uchwałę Zarządu w sprawie określenia przedmiotu własności lokali,
 • odpis zwykły z księgi wieczystej,
 • wypis z kartoteki budynków,
 • wypis z kartoteki lokali (opis lokalu; powierzchnia, ilość izb i pomieszczeń przynależnych),
 • zaświadczenie stwierdzające, że podmiotowy lokal jest lokalem samodzielnym,
 • rzut architektoniczny z naniesionym przekrojem poziomym przedmiotowego lokalu i piwnicy.

Wszystkie powyższe dokumenty znajdują się w siedzibie Spółdzielni, ponieważ przed zasiedleniem budynku musiał nastąpić jego odbiór. Jedyny dokument jaki musi wytworzyć Spółdzielnia to uchwała Zarządu, ale z tym nie powinno być problemu – przynajmniej teoretycznie.

Prezesi, zdając sobie sprawę, że wyodrębnienie lokalu to poważne zagrożenie dla ich lukratywnych posad, wykorzystują ustawowy termin w jakim należy dokonać przeniesienia własności, albo idą nawet „na całość” i pod różnymi „obiektywnymi” pretekstami  w nieskończoność opóźniają uwłaszczenie lokatorów.

Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych art. 12 ust. 12Spółdzielnia mieszkaniowa zawiera umowę, o której mowa w ust. 1, w terminie 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku przez osobę uprawnioną, chyba że nieruchomość posiada nieuregulowany stan prawny (…).

Ta sama ustawa jeszcze do końca 2009 roku określała ten termin na trzy miesiące. Moja dysfunkcyjna Spółdzielnia jeszcze w tamtym roku potrafiła wyodrębnić lokal w 3 miesiące,  a w tym roku nie mogą się „wyrobić” w 7 miesięcy.

 

Spółdzielco! 

Jeżeli nie chcesz mieć w przyszłości problemów to złóż wniosek z żądaniem wyodrębnienia własności jak najszybciej. Wyodrębnienie lokalu nie wiąże się z żadnymi trudnościami jak to przedstawiają prezesi. Spółdzielnia w dalszym ciągu może administrować Twoim budynkiem na zasadzie zarządu powierzonego. Jedyna zmiana to bezpośrednie wnoszenie przez właściciela podatku od nieruchomości.

Autor: Czarek Meszyński

Lubię to!(17)Nie lubię tego!(0)

2 Odpowiedzi na Wyodrębnienie własności lokalu -Nr 57 (151)

 • Kazimierz mówi:

  Szanowny Panie Czarku
  Otóż myli się Pan i to bardzo. Nasza spółdzielnia - przepraszam nie spółdzielnia a Zarząd - ten termin już przeciąga do około roku. Tyle czasu minęło od złożenia przeze mnie wniosku o wyodrębnienie garażu. natomiast 8 miesięcy minęło od złożenia wniosku o wyodrębnienie lokalu mieszkalnego. Na pytanie co się dzieje z naszymi wnioskami, bo nie tylko ja oczekuję, słyszymy różne odpowiedzi. Ostatnio otrzymałem odpowiedź, że notariusz nareszcie tworzy akt notarialny. mam nadzieję, że w tym roku uda mu się skończyć!!! (sic)! Pozdrawiam serdecznie. Kazimierz Uchmański

  Lubię to!(4)Nie lubię tego!(0)
 • Czarek Meszyński mówi:

  Ustawa ustawą, a praktyka Zarządu swoimi ścieżkami kroczy, mając w głębokim poważaniu PRAWO 🙁

  Lubię to!(2)Nie lubię tego!(0)

Dodaj komentarz